Sveiki! Mano vardas Anna Verschik. Esu mezgimo dizainėrė ir destytoja iš Estijos.

Mano darbus galima pažiūrėti (spauskite ant nuorodos!):

Tinklaraštyje: www.kuduja.blogspot.com

Tarptautiniame mezgimo forume Ravelry: https://www.ravelry.com/designers/anna-kuduja

Facebook: www.facebook.com/annakudumid

Instagram: www.instagram.com/annaknittingdesign/  

Šiandien papasakosiu apie vasarinius mezginius.

Nepamirškite, kad 'Mados Garaže' visiems siūlams iki liepos 1 d. taikoma 20% nuolaida!

Tiesa sakant, daugelį raštų ir konstrukcijų, kurios tinka vasariniams mezginiams, naudoju kiaurus metus. Skiriasi tik, žinoma, medžiaga. Bet ir čia pasitaiko įvairių žmonių: kai kurie net vasarą mezga iš vilnonių siūlų, nors ir plonų.

 

Rašto pasirinkimas priklauso nuo siūlų: jeigu verpalams „nepatinka“ raštas, tai reikia ieškoti kito, tinkančio labiau. Arba, jeigu siūlai turi įdomią faktūrą (nelygią, vietomis plonesnę, o vietomis storesnę), tai ir nereikia jokio ypatingo rašto – pats siūlas savaime įdomus.

Tam tikri raštai yra gana universalūs, tinkantys beveik visiems siūlams. Aptarsim (1) horizontalius dryžius, (2) (ažūrinius) stulpelius ir (3) tinklus ir skylutes.

 

1. Dryžiai

Turiu omenyje reljefinius (t.y., ne spalvotus) dryžius, kuriuos gauname per derinadami įvairius raštus (kelios eilės lygaus gerojo rašto, kelios eilės lygaus blogojo rašto arba kelios eilės lygaus gerojo rašto, kelios eilės ripso). Čia yra daug laisvės. Kartais besikeičiantys dryžiai padeda išvengti mezginio skersavimosi (arba jį paslepia). Ši problema kyla ne tik mezgant lygiu raštu, ratu, bet ir mezgant pirmyn - atgal. Tai priklauso nuo medžiagos, pvz. medvilnė ir linas turi tokį polinkį. Taip pat gali priklausyti ir nuo gamybos technologijos.

Kairėje yra vasarinis megztukas iš medvilnės (50 g/165 m). Ši medvilnė nesiskersuoja, todėl dryžių megzti nebūtina, tai gali būti tik dizaino elementas. O dešinėje yra marškinėliai iš perdirbtos (recycled) medvilnės – ji be ripso dryžių labai skersuotų.

 

 

Efektingai atrodo dryžiai ant storesnės medvilnės. Galima pakeisti atstumą tarp dryžių, kaip čia. Iš pradžios 7 eilės lygiu raštu, 1 eilė ripso (atvirkščiai blogojoje pusėje), po to 3 eilės lygiu raštu, 1 eilė ripsu, dar 3 eilės lygiu raštu, 1 eilė ripsu ir taip kartojame tas 16 eilių.

Siūlas - medvilnė Paris (Drops), 50 g/75 m, virbalai 4 mm.

 

2. Stulpeliai

Kai kurie siauri kiauraraščiai iš esmės ir yra stulpeliai, tik su skylutėmis. Mėlyni marškinėliai yra iš medvilnės, ji kaip juostelė, labai maloniai mezgasi.

Schemose parodytos tik gerosios pusės eilės. Atvirkščioj pusėj reikia megzti pagal raštą, užmetimai blogomis akimis (ratu mezgant geromis).

 

 

 Raštas yra gana paprastas:

Rožinio pavyzdžio schema (medvilnė 50 g/125 m), virbalai 3 mm.

Įdomi kombinacija, kai kartu mezgami ir stulpeliai, ir dryžiai. Yra 5 eilės stulpelių 3 g.a. x 2 b.a. ir 1 eilė ripso. Aišku, kad galima pakeisti proporciją ir daryti platesnius stulpelius arba daugiau ripso dryžių. Siūlas: Line (Sandnes Garn), 53 % medvilnė, 33 % viskozė, 50 g/110 m, virbalai 3,5 mm.

 

 

3. Skylutės ir tinkleliai

 

Yra daug įvarių šio tipo raštų, dauguma jų nesudėtingi ir labai gerai tinka tiek ploniems, tiek storiems siūlams. Man labai patinka šis tinklinis raštas, jis labai efektingai atrodo ir mezgant iš mocheros, ir lino, ir vilnos. Nutoraukoje yra šalikas iš lino, 100 g/350 m, virbalai 4,5 mm.

 

Raštas nesudėtingas, štai schema:

 

Yra daug visokių skylučių ir tinklų, kurių raportas yra 2-3 akys. Galima labai paprastai jas kombinuoti su lygiu raštu arba su ripsu. Šių vasarinių marškinėlių viršutinėje dalyje yra raštas, kuriame akių skaičius dalinamas iš 2. 6 eilės lygiu raštu (pirmyn geromis, atgal blogomis), 7-ta eilė skylučių (2 a. sumegzti kartu, 1 užmetimas), 8-ta eilė blogomis. Jeigu mezgate ratu, visos lygios eilės mezgamos geromis akimis. Marškinėliai numegzti iš medvilnės (50 g/125 m).

Šis raštas atrodo visiškai kitaip, jeigu siūlas yra kitoks.

Tai lietuviškas linas, 100 g/500 m (pagrindinė skaros dalis megzta butent tokiu raštu). Virbalai 3,5 mm.

 

O šis neįtiketinai gražus raštas taip pat megztas iš lino, bet jam tiktų  ir plona medvilnė, ir plona vilna (apie 100 g/700-800 m ir netgi plonesnė).  Linas 100 g/300 m, virbalai 3,5 mm.

 

Akių skaičius dalinamas per 3 + 1 a. Kartoti 3 eiles:

1-a eilė: geros akys

2-a eilė: 1 g., *3 a. sumegzti kartu: nukelti 1 a., sumegzti 2 a. geromis kartu, perkelti 1-ma (iš 3 a. gaunasi 1 a.), dvygubas užmetimas*, kartoti **, 1 g.

3-a eilė: 1 b., *dvygubas užmetimas megzti 1 b., 1 persukant g., 1 b. *